1ο  Αγώνας Τhemistocles trail 13 στο ιστορικό όρος Αιγάλεω με την υποστήριξη του Metropolitan Hospital

Στο όρος Αιγάλεω -από την κορυφή του οποίου ντροπιασμένος ο βασιλιάς των Περσών Ξέρξης είδε τον στόλο του να συντρίβεται στην ιστορική Ναυμαχία της Σαλαμίνας 2501 χρόνια πριν- σε αυτό το τόσο κοντινό και ιστορικό βουνό δύο δρομείς βρήκαν μονοπάτια, τα ακολούθησαν, τα καθάρισαν, τα ένωσαν, τα δοκίμασαν και δημιούργησαν έναν αγώνα ανωμάλου δρόμου 13 χιλιομέτρων που απευθύνεται σε δρομείς που μοιράζονται το ίδιο πάθος για την υγεία και το τρέξιμο στη φύση.

Πρόκειται για το 1ο Themistocles trail 13 που ονομάστηκε έτσι για να τιμήσει τον νικητή εκείνης της ναυμαχίας. Ο πρώτος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 20 Ιουνίου 2021 και το Metropolitan Hospital ανέλαβε χορηγός της προσπάθειας. Έτσι οι δρομείς που θα εγκαινιάσουν τον αγώνα δεν θα τρέξουν μόνοι τους. Θα τρέχει μαζί τους ο πιο θερμός υποστηρικτής τους.